Године 1917. потписана Крфска декларација о стварању заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца. Декларацију потписали премијер Србије Никола Пашић и председник Југословенског одбора Анте Трумбић. Српска влада чији је први министар тада био Никола Пашић и такозвани Југославенски одбор хрватског политичара Анте Трумбића потписали су на грчком острву Крф „Крфску декларацију“, којом су јужнословенски народи у Аустроугарској затражили уједињење са Краљевином Србијом у заједничку државу под називом Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, с династијом Карађорђевић на челу.
Крфска декларација је документ који су 20. јула 1917. донели Влада Краљевине Србије и Југословенски одбор а чији ставови су прихваћени током Крфске конференције.
По одредбама споразума, основна начела уређења будуће заједничке државе су била:
– назив – Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца.
– уређење – уставна, демократска и парламентарна монархија на челу са династијом Карађорђевић.
– територија – сва територија насељена Србима, Хрватима и Словенцима
– равноправна употреба сва три имена народа, азбука/алфабета и вероисповести
– једнакост свих грађана
– једнако, опште бирачко право и тајно гласање
Устав нове државе требало је да буде донесен после закључења мира (подразумевао се пораз Аустроугарске) и уставотворне скупштине. Уређење је требало бити децентрализовано, а сам устав је требало да буде донесен квалификованом већином и уз сагласност краља.
Ове одредбе прихватио је и Црногорски одбор за народно уједињење. Сама декларација није била обавезујући правни акт, већ је имала више политички и морални значај.